Když se kosmonauti vrací z beztížného stavu na oběžné dráze kolem planety, mají značné problémy při chůzi. Stráví-li na oběžné dráze několik měsíců, mají tak ochablé svalstvo dolních končetin, že je zkrátka neudrží, a potřebují oporu v podobě berlí. Něco podobného znají lidé, co utrpěli zlomeninu nohy a mají ji zafixovánu v dlaze, tehdy to sice není tak extrémně vyhrocené, ale na svalovém fondu se to projeví.
Kosmonauti po návratu z kosmu využívají různé cvičební metody a nářadí pro posílení svalstva nohou, a mezi nimi jsou i trampolíny 244. Je to velmi efektivní způsob, jak rychle nabrat svalovou hmotu a dostat se zpět do formy.
Lýtka – skákání na trampolíně nejvíce posiluje lýtkové svaly. Chcete-li je mít opravdu krásně vyklenuté, pevné a stabilní, cvičte pravidelně výskoky snožmo, každý den alespoň několik minut. Trampolína vám vynahradí běhání po silnici, které navíc zbytečně zatěžuje klouby. Všimli jste si někdy, jak krásně vypracovaná lýtka mají lidé, co chodí s batohem po kopcích a provozují vysokohorskou turistiku? Podobných výsledků docílíte i při skákání na odrazové ploše, a třeba i se zátěží na zádech.
Stehna – stehenní svaly také na trampolíně pracují a jejich posilování podpoříte i chůzí po schodech, případně se zátěží v podobě batůžku na zádech. Nemusíte pak docházet ani do posilovny, ani dojíždět daleko do Krkonoš.
Chodidla – kdo má ploché nohy, nesmírně trpí vadným držením těla. Poškozuje si tím páteř, klouby, i vnitřní orgány, které pak špatně pracují. Plochá noha není jen estetický defekt, je to poměrně závažný stav, kvůli němuž dokonce nebyli odváděni branci na vojnu. Na trampolíně se to může výrazně zlepšit posilováním svalů chodidel, které udržují správně vyklenutou klenbu, a pravděpodobně to pak bude chtít i výměnu obuvi za vhodnější model. Skákat na odrazové ploše ovšem musíte naboso.