Najít opravdu čistotného muže je jako najít diamant. Muži většinou byli vychováváni v tom, že úklid a pořádek zajišťuje matka, a tak převzali klasický model – že se o pořádek moc starat nemusí. První vystřízlivění přichází s první známostí – na střední ještě maminka pokoj uklidí, ale po střední škole a stěhování do prvního samostatného bydlení už je ‘údržba pořádku na muži. A tak se musí někteří doslova za pochodu učit, jaký čisticí prostředek se na co používá, jak často a čím se musí mýt nádobí, a nebo že špinavé oblečení do koše samo neskočí. Někteří muži to zvládají bez problému, ale většina to má trošku těžší.
Je to šok
Najednou si muži musí všechno uklízet sami. U žen je to jinak, protože ty byly k úklidu zpravidla vedeny přísněji než jejich bratři. Ženy většinou takový šok nečeká, kdežto u mužů je to občas kruté. A tak se stane, že prostře nevidí, že na lince od jejich hrnku zůstal kroužek od kávy. Nebo si nevšimnou, že na wc nepoužili štětku. Proto je důležité muže naučit, že si po sobě drobnosti musí uklízet, tak jako všichni.
Samozřejmě, jsou i ženy, které moc hygienických návyků nemají, ale bude jich asi méně. K úklidu a čistotě se spíše muži stavěli vlažněji, a ženy, které jsou s nimi ve vztahu, může tento problém poměrně dost potrápit. Není ale nutné se kvůli tomu rozcházet – kdo chce, ten se naučí spoustu věcí. Domácnost obývají oba – pokud spolu bydlí, a podle toho by se měly rozvrhovat domácí práce. Je na každém páru, jak si poradí s domluvou ohledně úklidu, ale určitě by všechen úklid a péče o domácnost neměla zůstat jen na ženě. Opakování dělá mistra – takže pokud máte doma muže, který moc pořádný není, jak jinak ho to naučit, než ho to nechat dělat? Nechte ho, ať přiloží ruku k dílu, a ať se naučí, že nádobí se samo neumyje a prádlo do pračky samo nenaskáče.