Mezilidské vztahy nejsou jednoduché a pro někoho jsou opravdu oříškem, pro někoho dokonce noční můrou. Dnes je moderní, aby každá malá rodina měla vlastní bydlení, především protože mají klid a schází se ve chvílích, kdy chtějí. Co když se ale stane, že z finančních důvodů musíte zůstat u rodičů či prarodičů a nějakou dobu, či napořád bydlet společně? Nastavte si pravidla soužití a dodržujte je.
1. Promluvte si všichni dohromady o tom, jak si společné bydlení představujete. Nejhorší co se může stát je, že se jedna strana uzpůsobí té druhé a dělá vše pro to, aby nevznikaly rozpory. Ty ale stejně vzniknou, protože ustupovat se nedá věčně a pokud bude jedna strana nespokojená, pak to stejně jednou bouchne. Sejděte se u kafe se zákuskem a promluvte si o tom, jak to bude probíhat. Především pravidla ohledně soukromí jsou důležitá. Aby vám maminka neběhala do bytu 10x za den bez ťukání.
2. Domluvte se na tom, jak budete uklízet. Úklid je totiž jedna ze zásadních věcí, co se hádek týče. Domluvte si systém, co kdy a jak se bude uklízet, rozepište si plán úklidu. Například na schody se můžete střídat ob týden. Čím přesněji budete mít určená pravidla, tím budete spokojenější, jestliže je budete dodržovat.
3. Pokud máte s něčím problém, řekněte to a domluvte se. Častým problémem jsou třeba domácí zvířata, kouření ve společných prostorách, hlučné chování nebo právě nedodržování pravidel, které jste si nastavili.
Výhody společného bydlení s rodiči či prarodiči jsou především v tom, že pokud máte děti, tak máte hlídání vždy po ruce. Pokud děti nemáte a máte rádi rodinu, pak určitě oceníte, že ji budete mít neustále blízko u sebe. Další výhodou je, že se můžete domluvit třeba i ve vaření ob týden a ulijete se od plotny.
Nevýhodou jsou samozřejmě časté rozepře mezi generacemi, těžká domluva v rodině ale i údržba velkého dvougeneračního domu. Ta je poměrně náročná a drahá.